Všeobecné študijné predpoklady: Verbálna časť
Len pred pár mesiacmi ohlásila JLF zmenu formátu prijímačiek. Okrem pridania bonifikačných bodov za priemer, súťaže a jazykové certifikáty, prešla tvorba úloh z rúk fakulty na spoločnosť Scio. To okrem iného znamená, že biológia a chémia nebudú nijako prispôsobené medicíne, ale môžete v testoch očakávať aj rastliny, živočíchy a ekológiu. Je to preto, že tieto testy sú identické aj pre iné školy, ktoré vyžadujú scio testy ako prijímačky (napr. farmácie).
👉 Zásadnou zmenou je pridanie tretieho predmetu - Všeobecných študijných predpokladov (VŠP)
- má 2 časti: Verbálna časť a Analytická časť
- vo Verbálnej časti je 33 otázok a na vypracovanie máte 35 minút
- každá otázka obsahuje 4 možnosti, z ktorých je práve jedna správna
- za každú správne označenú možnosť získate + 1 bod
- ak neoznačíte žiadnu možnosť, získate 0 bodov
- ale pozor, ak označíte nesprávnu možnosť, odpočítajú vám 1/3 bodu
Dnes sa spolu pozrieme na Verbálnu časť. Nájdete tu nasledujúce typy otázok:
🧠 Doplňovanie slov do viet:
Zadanie týchto úloh obsahuje súvetie dvoj-trojvetový text, kde nájdete najčastejšie dve prázdne miesta. Na tieto miesta máte doplniť z ponúknutých možností slová, ktoré sa významovo a štylisticky najlepšie hodia do danej vety ako celku.
💡 Náš tip: Prečítajte si najprv text, kým nenarazíte na prvé vynechané miesto. Tak skúste na vynechané miesto postupne dosadiť prvé slovo z ponúknutých možností. To vám pomôže hneď vylúčiť niektoré možnosti. Podobne pokračujte na ďalšie vynechané miesto. Nakoniec si prečítajte vetu s doplnenými slovami ako celok, či sa tam najlepšie hodia vami zvolené slová.
🧠 Vzťahy medzi slovami:
V zadaní tohto typu úloh vám budú vždy predstavené dve slová, medzi ktorými je určitý vzťah. Vašou úlohou bude z ponúknutých dvojíc slov vybrať tú možnosť, v ktorej je vzťah medzi slovami čo najviac podobný vzťahu medzi slovami v zadaní.
💡 Náš tip: Pozor, poradie slov je dôležité ako v zadanej dvojici, tak aj v možnostiach. Najprv si skúste povedať, aký vzťah je medzi slovami v zadaní (jedno je vlastnosť druhého a pod.) a potom až hľadajte správnu možnosť.
🧠 Antosynonymá:
V zadaní máte zadanú vetu alebo súvetie, kde je podčiarknuté slovo alebo slovné spojenie. Vašou úlohou je z ponúkaných možností nájsť synonymum (slovo s podobným významom) a antonymum (slovo s opačným významom).
💡 Náš tip: Častokrát máte pocit, že vám pasuje viac synoným alebo antoným. Dôležité je ale vybrať také, ktoré má v kontexte danej vety rovnaký význam ako podčiarknuté slová.
🧠 Logické koherencie:
Zadaním týchto úloh je krátky text. Vašou úlohou je nájsť v tomto texte vetu, ktorá odporuje zvyšku textu.
💡 Náš tip: Čítajte si text, vetu po vete. Po každej vete rozhodnite, či je to len informatívna veta alebo súhlasí s tým, čo ste sa už dozvedeli v predchádzajúcich vetách. Akonáhle narazíte na vetu, ktorej význam sa nezhoduje s tým, čo ste už čítali, máte správne riešenie.
🧠 Vyvodzovanie z krátkych textov:
Zadaním týchto úloh je kratší text. Vašou úlohou je zvoliť tvrdenie, ktoré vyplýva z uvedeného textu.
💡 Náš tip: Dávajte si pozor na slová typu, „všetci“, „každý“, „vždy“, „nikto“. Často by informácia vyplývala z uvedeného textu, ale práve kvôli tomu, že je v možnosti takéto slovo, správna nie je. Ak tvrdenie vyplýva z textu, musíte nájsť v texte vetu alebo vety, ktorými to potvrdíte. Ak takého vety nenájdete, tvrdenie z textu vyplývať nemôže.
🧠 Porozumenie textu:
Tu na vás čaká dlhý text, ktorý môže byť občas celkom komplikovane napísaný. K jednému textu sa viaže viac otázok. Najčastejšie sú typu, nájdenie konkrétnej informácie z textu, zhrnutie hlavnej myšlienky, či určenie tvrdenia, ktoré z textu vyplýva, prípadne určenie tvrdenia, ktoré je v rozpore s textom.
💡 Náš tip: Najprv si prečítajte danú otázku a až potom uvedený text, aby ste v ňom už presne hľadali to, čo od vás chcú. Ušetrí vám to čas.
🧠 Porovnávacie čítanie:
V zadaní úloh tohto typu je vždy dvojica textov, ktoré sa zaoberajú rovnakou alebo podobnou oblasťou. Na texty nadväzuje skupina väčšinou štyroch úloh zameraných na zhodné prvky, odlišnosti a vzťahy medzi týmito textami.
💡 Náš tip: Riešte najprv otázky typu, čo vyplýva z prvého textu a nevyplýva z druhého (prípadne opačne). Pretože pri týchto otázkach vám často stačí si prečítať len jeden text, aby ste našli správnu odpoveď, čo vám ušetrí kopu času.
12. februára 2023