Nevzali ma na vysokú. Čo teraz?

Hneď v úvode by sme ťa chceli povzbudiť. Aj keď sa ti to na prvý pohľad zdá ako tragédia, vôbec to tak nemusí byť. Môžeš prežiť super rok a dostať sa na svoju vysnívanú školu na druhý pokus. Takže nezúfaj.

1. Nadýchni sa, nie je to koniec sveta aj keď ti to tak teraz pripadá.

2. Odpovedz si na otázku: Chcem to skúšať ďalší rok?

3. Uvedom si svoje možnosti:

a) podať si záchrannú prihlášku na ľubovoľnú VŠ/VOŠ, aby si si udržal status študenta. Tu je problém v tom, že strácaš rok bezplatného štúdia medicíny, pokiaľ sa rozhodneš toto štúdium ukončiť a o rok začať štúdium medicíny

b) existujú jazykové pomaturitné kurzy, ktoré ti zaistia na rok status študenta a zlepšíš sa v cudzom jazyku. Existuje niekoľko firiem, ktoré tieto kurzy organizujú (napríklad BOHEMIA INSTITUT). Tieto kurzy sú prezenčné.

c) nastúpiť do práce. Pokiaľ si čerstvý maturant, do konca augusta sa nachádzaš v takzvanej ochrannej lehote, kedy ešte nemusíš nič riešiť. Ak nastúpiš do práce od 1. septembra, oznamovaciu povinnosť má tvoj zamestnávateľ.

d) pokiaľ sa rozhodneš do práce nenastúpiť, mal by si sa do 7 dní od konca augusta nahlásiť na úrad práce. Tým sa stávaš nezamestnaným a zdravotné odvody za teba platí štát. Všetky podrobnosti ti už povedia na úrade, ale potom sa musíš snažiť nájsť si prácu.

e) ak nechceš nastúpiť do práce a ani sa hlásiť na úrade, stávaš sa dobrovoľne nezamestnaným. V takom prípade si musíš platiť zdravotné poistenie sám (cca 80 €/mesiac).

4. Je tvoja odpoveď na otázku v bode 2 áno? Teraz máš pár možností - pripraviť sa sám/kurzy/súkromné doučovanie.
Tu záleží na tvojich finančných možnostiach a či máš dobré základy zo strednej školy.
Kvalitné kurzy ti nedajú iba základy, ale naučia ťa všetko, čo je potrebné k daným prijímačkám. Samozrejme je tvrdá práca a učenie iba na tebe. Žiadny kurz ťa bez učenia na vysnívanú vysokú nedostane.

5. Uži si tento rok. Rok voľna navyše nie je nič proti tomu, čo ťa na medicíne čaká. Medicína je ťažký odbor a rok „voľna“ ti určite prospeje. Navyše nie si jediná/ý, ktorej/mu to na prvýkrát nevyšlo. Nezabudni na to, že na medicínu sa dostane na prvýkrát iba 30 % študentov. Je hromada lekárov, ktorí sa dostali až na niekoľký pokus.

28. júna 2022

Súvisiace články

Ako poraziť prokrastináciu?

Prokrastinacia je chronická tendencia odkladať plnenie povinností a úloh. Ale ako s tým prestať?

Bonifikačné body k prijímačkám na všeobecné a zubné lekárstvo

Spôsob, ako zvýšiť svoje šance na prijatie, ale je len na dvoch LF.

Prípravný kurz

Rozhodli ste sa, že chcete ísť na medicínu a stojíte pred otázkou, či to zvládnete sami alebo si vyberiete prípravný kurz?

Prijatie na medicínu bez prijímačiek

Dá sa dostať na medicínu bez prijímačiek? Áno, dá! Ale musíte študovať na českej škole.