Ako poraziť prokrastináciu?

Čo je prokrastinácia?
Je chronická tendencia odkladať plnenie povinností a úloh. Radšej robíme jednoduchšie činnosti, ktoré náš mozog okamžite odmení, než aby sme sa pustili do niečoho so vzdialenou odmenou. A poznáme to všetci. Ale ako s tým prestať?

Nemaj kvantitatívne ciele, ale zameraj sa iba na čas
Nedávaj si za cieľ, že máš napísať 15 strán textu alebo sa naučiť na určitú známku. To je presne ten tlak, ktorému sa chce tvoj mozog vyhnúť. Radšej si nastav stopky (napríklad na hodinu) a tú prácu vykonaj bez toho, aby si mal určitý, často až nezmyselný, cieľ. Často sa totiž stáva, že potom prácu nedokončíme, cítime sa mizerne a môžu z toho vzniknúť až depresie.

Odmeňuj sa
Všetci máme nejakú obľúbenú činnosť, ktorá nie je tak úplne spojená s učením. Niekto rád cvičí, niekto číta alebo hrá na hudobný nástroj, či hrá počítačové hry. Skús tieto činnosti použiť ako odmenu za odvedenú prácu do školy (naučiť sa maturitnú otázku, prečítať si knihu z povinnej literatúry, naučiť sa slovíčka z cudzieho jazyka). Najskôr sa nauč nejakú časť, ktorú chceš vedieť do určitého termínu a potom sa odmeň.

Odstráň z dosahu všetko, čo ťa rozptyľuje!
Naša generácia rada prokrastinuje predovšetkým na sociálnych sieťach. Skús vypnúť mobil a dať ho niekam, kde ho nemáš na očách. Nebudeš môcť byť len tak bezmyšlienkovito na telefóne a scrollovať na tiktoku. Pri tejto metóde musíš ísť na to miesto, kam si si uložil telefón, zapnúť ho a až potom môžeš robiť to, čo chceš.
Užívatelia iPhonu môžu svoje sociálne siete a ďalšie “rušivé” aplikácie zaheslovať a od určitej hodiny sa k nim nedostať.

Opýtaj sa sám seba, prečo je tá činnosť dôležitá.
Motiváciou býva často známka, dobrý pocit, zvládnutie prijímacích skúšok a maturity. Nikdy to nerob pre druhých!

Motivuj sa tým, že sleduješ svoj postup!
Je mnoho aplikácií, kde je možné sledovať ako dlho sa učíš (Forest, StudyBunny) a dokonca tým pomôžeš ekológii! ☘️

Nečakaj, že zo dňa na deň prestaneš úplne prokrastinovať. Nikto nezmení svoje návyky zo dňa na deň a je to úplne v poriadku.

Dôležité je ale začať už dnes. Neodkladaj to! Neprokrastinuj!

28. júla 2022

Súvisiace články

Bonifikačné body k prijímačkám na všeobecné a zubné lekárstvo

Spôsob, ako zvýšiť svoje šance na prijatie, ale je len na dvoch LF.

Prípravný kurz

Rozhodli ste sa, že chcete ísť na medicínu a stojíte pred otázkou, či to zvládnete sami alebo si vyberiete prípravný kurz?

Nevzali ma na vysokú. Čo teraz?

Aj keď máte pocit, že sa vám zrútil svet, nie je to tak.

Prijatie na medicínu bez prijímačiek

Dá sa dostať na medicínu bez prijímačiek? Áno, dá! Ale musíte študovať na českej škole.